This course has been an absolute struggle for me. It is finally


Question Description:

35

This course has been an absolute struggle for me. It is finally coming to an end and I need to pass this final with an A in order to overall receive a passing grade of a B or A in this course. Can anyone with expertise knowledge of this subject PLEASE HELP and show work? Work can be shown in Microsoft Office or Excel! MGMT 640 1121 Final Exam 04 23 13.docx MGMT640 Section 1121 Spring 2013 Final Exam Name: __________________________ Date: ___________________ The Final Exam is individual work. All work on the exam should be from your own efforts, with no assistance from classmates, family, friends or others. By proceeding with this exam, you are agreeing not to share the exam content or your responses with anyone, including future students of MGMT640. Your completed exam is due by 8:00 PM on Thursday, April 25, 2013 (upload to your Assignments Folder in WebTycho). Please refer to the Syllabus for the policy regarding late submissions. There will be no make-up exams except for documented emergencies. You are not required to submit your working. However, complete working showing formulas and calculations may be considered for partial credit for incorrect answers. Identify the letter of the choice that best completes the statement or answers the question. A) B) C) D) 1. A manufacturing company produces 80,000 units of product A at a total cost of $2.4 million. Total fixed costs are $1.4 million. If the company increases production by 25% and uses a 19% markup the price per unit will be: $31.54 $30.80 $51.80 $37.10 Use the following to answer questions 2-3: RNO Company’s market for the Model 55 has changed significantly, and RNO has had to drop the price per unit from $265 to $125. There are some units in the work in process inventory that have costs of $150 per unit associated with them. RNO could sell these units in their current state for $100 each. It will cost RNO $10 per unit to complete these units so that they can be sold for $125 each. A) B) C) D) 1 2. A new employee looks at the analysis and exclaims, “We’ll lose money with either of these alternatives! Let’s just throw these units in the trash!” Suppose the alternative to trashing is choosing the more profitable of the two alternatives (that the new employee looked at and did not like). What effect will the trashing option (that the new employee wants) have on net income? Net income will increase by $35 per unit for each unit discarded. Net income will decrease by $115 per unit for each unit discarded. It will have no effect on net income. Net income will decrease by $265 per unit for each unit discarded. A) B) C) D) 3. When the incremental revenues and expenses are analyzed, the company is better off by $10 per unit if they sell the units in their current state. $25 per unit if they sell the units in their current state. $15 per unit if they complete the units. $125 per unit if they complete the units. A) B) C) D) 4. A company using activity based pricing marks up the direct cost of goods by 43% plus charges customers for indirect costs based on the activities utilized by the customer. Indirect costs are charged as follows: $8.00 per order placed; $4.00 per separate item ordered; $30.00 per return. A customer places 10 orders with a total direct cost of $3,000, orders 300 separate items, and makes 6 returns. What will the customer be charged? $5,330 $3,000 $5,750 $4,290 A) B) C) D) 5. Manufacturing overhead is allocated to products based on the number of machine hours required. In a year when 20,000 machine hours were anticipated, costs were budgeted at $125,000. If a product requires 7,000 machine hours, how much manufacturing overhead will be allocated to this product? $41,667 $43,750 $1,120 $50,000 Use the following to answer questions 6-7: The Sunrise Hotel has 200 rooms. Each room rents at $110 per night and variable costs total $16 per room per night of occupancy. Fixed costs total $84,000 per month. A) B) C) D) 6. If the hote

Answer

35