I need help with the following 3 MGMT 312 M3 questions.


Question Description:

35

I need help with the following 3 MGMT 312 M3 questions. Coursehero MGMT 312 M3 Review Questions.docx MGMT 312, III. Module 3 Review Questions Stephen Wainscott 18 April 2014 Using ABC for strategic decisions Consider the following data for two products of Vigano Manufacturing. 1) Using direct labor hours as the basis for assigning overhead costs, determine the total production cost per unit for each product line. 2) If the market price for Product A is $20 and the market price for Product B is $60, determine the profit or loss per unit for each product. Comment on the results. 3) Consider the following additional information about these two product lines. If ABC is used for assigning overhead costs to products, what is the cost per unit for Product A and for Product B? 4) Determine the profit or loss per unit for each product. Should this information influence company strategy? Explain. Page 1 of 3 MGMT 312, IV. Module 3 Review Questions Stephen Wainscott 18 April 2014 Using ABC in a service company Singh and Smythe is an architectural firm that provides services for residential construction projects. The following data pertain to a recent reporting period. 1. Using ABC, compute the firm’s activity overhead rates. Form activity cost pools where appropriate. 2. Assign costs to a 9,200 square foot job that requires 450 contact hours, 340 design hours, and 200 days to complete. Page 2 of 3 MGMT 312, V. Module 3 Review Questions Stephen Wainscott 18 April 2014 Evaluating product line costs and prices using ABC Healthy Day Company produces two beverages, PowerPunch and SlimLife. Data about these products follow. Additional data from its two production departments follow: 1. Determine the cost of each product line using ABC. 2. What is the cost per bottle for PowerPunch? What is the cost per bottling of SlimLife? (Hint: Your answer should draw on the total cost for each product line computed in requirement 1.) 3. If PowerPunch sells for $3.75 per bottle, how much profit does the company earn per bottle of PowerPunch that it sells? 4. What is the minimum price that the company should set per bottle of SlimLife? Explain. Page 3 of 3 Read more

Answer

35