EXERCISE 4–3 Cost Per Equivalent Unit—Weighted-Average Method [LO3] Billinstaff Industries uses…


Question Description:

Choose PayPal Today
Billinstaff Industries uses…" amount="25"]

EXERCISE 4–3 Cost Per Equivalent Unit—Weighted-Average Method [LO3] Billinstaff Industries uses… 1 answer below » EXERCISE 4–3 Cost Per Equivalent Unit—Weighted-Average Method [LO3] Billinstaff Industries uses the weighted-average method in its process costing system. Data for the Assembly Department for May appear below: View complete question » Materials Labor Overhead Work in process, May 1  . . . . . . . . . . . . . . $14,550 $23,620 $118,100 Cost added during May . . . . . . . . . . . . . . $88,350 $14,330 $71,650 Equivalent units of production . . . . . . . . . . 1,200 EXERCISE 4–3 Cost Per Equivalent Unit—Weighted-Average Method [LO3] Billinstaff Industries uses the weighted-average method in its process costing system. Data for the Assembly Department for May appear below: Materials Labor Overhead Work in process, May 1  . . . . . . . . . . . . . . $14,550 $23,620 $118,100 Cost added during May . . . . . . . . . . . . . . $88,350 $14,330 $71,650 Equivalent units of production . . . . . . . . . . 1,200 1,100 1,100 Required: 1.       Compute the cost per equivalent unit for materials, for labor, and for overhead. 2.       Compute the total cost per equivalent whole unit. View less » Dec 18 2015 12:06 PM

Answer

Choose PayPal Today
Billinstaff Industries uses…" amount="25"]